Skontaktuj się z nami: 

Infolinia +48 76 723 91 50

  
 
 

Schowek (0)

 
 

Referencje

 
 
 

Lakierowanie bez rozpuszczalników ze zmianą koloru podłogi drewnianej

Renowacja 160 m2 podłogi z desek wielkoformatowych w mieszkaniu prywatnym w Stuttgarcie

  • Rodzaj budynku: dom mieszkalny
  • Rodzaj okładziny: Podłogi drewniane
  • Techniczne rozwiązanie: Lakierowanie bez rozpuszczalników
  • Marka: Pallmann
  • Kraj: Polska

Zdrowy i ekologiczny tryb życia już od dawna nie jest jedynie modnym trendem. Podczas budowy czy remontu coraz więcej ludzi z pełną świadomością zwraca uwagę na dokładny skład produktów stosowanych w ich pomieszczeniach mieszkalnych. Dotyczy to zarówno powierzchni mebli, tynków i farb, jak również powierzchni okładzin podłogowych. Opracowany przez firmę Pallmann nowy System Zero do parkietów, który w całości nie zawiera żadnych rozpuszczalników, zastosowany został do renowacji podłogi z desek wielkoformatowych w mieszkaniu własnościowym w Stuttgarcie.

„Naturalna powierzchnia, brak śladów chodzenia, łatwa pielęgnacja oraz zastosowanie produktów niezawierających rozpuszczalników” – to wymagania dotyczące prac remontowych w mieszkaniu własnościowym w Stuttgarcie, jakie klient przedstawił przychodząc do profesjonalnej firmy parkieciarskiej A. + H. Weier GmbH  z Fellbach. „Szczególnie duże znaczenie dla klienta miała możliwie jak najlepsza jakość powietrza w pomieszczeniu oraz zastosowanie produktów gwarantujących spełnienie tego wymogu”, mówi członek Zarządu i mistrz parkieciarstwa Alexander Weier. W związku z powyższym parkieciarz zdecydował się na zastosowanie Systemu Zero firmy Pallmann.

Dodatkowym wymaganiem było ponowne zabarwienie na biało starej, całkowicie zszarzałej podłogi z desek z widocznymi śladami (trasami) chodzenia i uzyskanie mimo naniesienia lakieru nawierzchniowego głęboko matowej powierzchni.

 

Metoda zastosowana przy remoncie:

Częściowe ułożenie nowych desek

W części kuchni ułożono nowe deski, gdyż w ramach remontu stare wyposażenie kuchni zastąpiono nowym.
Do tego celu zastosowano niezawierający rozpuszczalników klej P6 marki Pallmann. Twardy i wytrzymały na ścinanie jednoskładnikowy klej do parkietów łączy w sobie wysoką wytrzymałość powszechnie stosowanych produktów dwuskładnikowych z łatwością stosowania produktów jednoskładnikowych i oznakowany jest kodem EMICODE EC 1 R PLUS. Przed położeniem desek klej równomiernie naniesiono na podłoże za pomocą szpachli zębatej do desek, następnie na warstwie kleju ułożono deski i mocno dociśnięto je do podłoża.

 

Szlifowanie i kitowanie fug

We wszystkich pomieszczeniach mieszkania przeszlifowano wstępnie istniejące deski szlifierką bębnową Pallmann Cobra z zastosowaniem materiału ściernego o ziarnie 60. Następnie wyrwy, brakujące sęki i fugi czołowe zakitowane zostały niezawierającym rozpuszczalników roztworem kitu do fug na bazie wody Pall-X Zero Filler. Po równo 40 minutach schnięcia powierzchnię ponownie przeszlifowano szlifierką bębnową z zastosowaniem materiału ściernego o ziarnie 100. Szlif wygładzający wykonano szlifierką tarczową Pallmann Uno z założonym padem wielootworowym Multilochpad firmy Pallmann o ziarnie 120.

 

Barwienie podłogi z desek

Spełniając życzenie klienta, żeby podłogę z desek zabarwić ponownie na kolor biały, firma Weier zastosowała nowy, niezawierający rozpuszczalników, dwuskładnikowy grunt  Pall-X 333 Color. Dużą zaletą tego środka gruntującego jest możliwość jego zastosowania zarówno jako podkładu pod różne lakiery, jak również pod olej, a także jego przydatność do stosowania do powszechnie dostępnych w handlu europejskich gatunków drewna. Zanim parkieciarze przystąpili do gruntowania powierzchni, podłoga została zwilżona czystą wodą, a następnie wytarta, między innymi po to, by zagwarantować bardziej intensywną i równomierną barwę i strukturę drewna oraz, aby ponownie „otworzyć” powierzchnię drewna zagęszczoną w wyniku wykonania szlifu wygładzającego. Po całkowitym wyschnięciu podłogi można było przystąpić do gruntowania powierzchni. W tym celu Pall-X 333 Color wymieszano z utwardzaczem i równomiernie naniesiono na podłoże szpachlą firmy Pallmann do dużych powierzchni. Po kilku minutach nadmiar preparatu ściągnięto za pomocą beżowego padu do czyszczenia. W celu uzyskania jednorodnego wyglądu powierzchni konieczne było wypolerowanie desek białym padem czyszczącym, co uczyniono po równo 20 minutach.

 

Lakierowanie lakierem nawierzchniowym Pall-X-Zero

Po upływie równo 24 godzin można było przystąpić do lakierowania podłogi całkowicie pozbawionym rozpuszczalników dwuskładnikowym lakierem nawierzchniowym Pall-X Zero. Po starannym wymieszaniu lakieru nawierzchniowego z utwardzaczem specjaliści parkieciarze równomiernie i obficie nanieśli na podłogę dwie warstwy lakieru Pall-X-Zero za pomocą wałka przeznaczonego do lakierów na bazie wodnej. Grubość warstwy wyniosła równo 110 ml na metr kwadratowy. Pomiędzy pierwszą i drugą warstwą wykonano szlif pośredni szlifierką tarczową Pallmann Uno (ziarno 120).

 

Podsumowanie

Dzięki zastosowaniu Systemu Zero firmy Pallmann w połączeniu z gruntem Pall-X 333 Color możliwe było spełnienie wszystkich życzeń i wymagań, które postawiono parkieciarzom. Po pierwsze Pall-X-Zero zapewnia możliwie najlepszą jakość powietrza w pomieszczeniu, gdyż nawet utwardzacz nie zawiera żadnych rozpuszczalników. Po drugie doskonale nadaje się do stosowania do parkietów intensywnie lub bardzo intensywnie użytkowanych a tym samym zapewnia perfekcyjną ochronę powierzchni podłogi z desek. Ślady chodzenia i ciągła pielęgnacja należą do przeszłości.

Dzięki zastosowaniu innowacyjnego gruntu olejowego Pall-X 333 Color udało się w umiejętny sposób podkreślić naturalny wygląd oraz strukturę drewna.

 

Wykonawca: Firma A. + H. Weier GmbH z Fellbach koło Stuttgartu

Firma A. + H. Weier GmbH z Fellbach Oeffingen może poszczycić się ponad 50-letnią tradycją w układaniu parkietów. Wraz ze swoją małżonką Evi, właściciel firmy Alexander Weier prowadzi ją już w drugim pokoleniu. Przy wyborze stosowanych produktów firma Weier kieruje się w pierwszym rzędzie ekologią i zrównoważonym rozwojem.

Alexander Weier, oprócz swojej działalności jako mistrz parkieciarstwa i restaurator, angażuje się również w charakterze rzeczoznawcy w zakresie rzemiosła parkieciarskiego. Jest także członkiem założycielem, a od 2006 roku członkiem zarządu cechu Innung Parkett- und Fußbodentechnik (technologia układania parkietów i podłóg) w północnej Badeni-Wirtembergii.