Skontaktuj się z nami: 

Infolinia +48 76 723 91 50

  
 
 

Schowek (0)

 
 

Referencje

 
 
 

Nowe życie szkolnych sal gimnastycznych

Choć najstarsza szkoła w Polsce ma ponad 800 lat, nawet te młodsze często wymagają solidnej renowacji. Tak było w przypadku dwóch obiektów, którym udało się przywrócić dawny blask – to szkolne sale gimnastyczne w Czernicy i Wiązowie.

  • Rodzaj budynku: Obiekty sportowe
  • Rodzaj okładziny: Podłogi drewniane
  • Techniczne rozwiązanie: Renowacja starych posadzek
  • Marka: Pallmann
  • Miejscowość: Czernica/Wiązów
  • Contractor: 5Parkiet
  • Kraj: Polska

Co prawda, obydwa obiekty nie liczą sobie aż tylu lat, ile zabytkowe szkoły w Polsce, ale i tak wymagały wiele pracy – powierzchnie sal zajmują 265 i 280 m2. Ich renowacje wykonała firma 5parkiet z Wrocławia, która profesjonalnie poradziła sobie z tym zadaniem.

Zużycie podłogi

Lata regularnego korzystania znacznie wpłynęły na wygląd szkolnych sal gimnastycznych w Czernicy i Wiązowie. Skutek był widoczny gołym okiem – zdarty lakier, głębokie zarysowania i ubytki, plamy. Te uszkodzenia nikogo nie dziwiły – intensywne użytkowanie podłogi w halach sportowych sprawia, że jest ona nieustannie na nie narażana.

Odnowienie parkietu było więc prawdziwym wyzwaniem. Wymagał przede wszystkim cyklinowania, drobnych napraw oraz uzupełnienia ubytków. Koniecznie okazało się również namalowanie linii boisk sportowych. Wszystkie zadania ułatwiły produkty marki PALLMANN.

PALLMANN w starciu z parkietem

Do renowacji użyto trzech produktów marki PALLMANNPALL-X Trend, PALL-X 320 i Sport Color 2K. Dobrzesprawdziły się w salach gimnastycznych i nic dziwnego, bo lakiery posiadają atesty potwierdzające skuteczność stosowania w halach sportowych. O wysokiej efektywności i bezpieczeństwie świadczą również liczne certyfikaty.

Ważną rolę odegrał PALL-X Trend, użyty do pokrycia wyszlifowanego wcześniej parkietu. Posiada właściwości antypoślizgowe, co jest w tym przypadku wyjątkowo istotne. Dzięki doskonałej rozlewności, lakier nie powoduje smug i zapewnia gładką powłokę parkietu. Ponadto, dodatek utwardzacza umożliwia krótki czas schnięcia, dzięki czemu praca staje się jeszcze bardziej komfortowa.

W salach zastosowano też lakier PALL-X 320, który minimalizuje ryzyko powstawania plam oraz boczne sklejanie elementów. Poza tym, za wybraniem PALL-X 320 stał również fakt, że to produkt ekologiczny, zawierający niewielką ilość rozpuszczalników. To szczególnie ważne, gdy renowację wykonuje się  w miejscu, z którego będą korzystać dzieci.

Linie boisk wykonano z kolei za pomocą lakieru Sport Color 2K, również przeznaczonego do pokrywania podłóg sportowych i zapewniającego wysoką wytrzymałość.

Wybór tych produktów wpłynął na wysoki komfort i jakość pracy. To wszystko dzięki sprawdzonej technologii oraz wysokiej klasy składnikom użytym do produkcji lakierów. 

Działania towarzyszące

Renowacje obiektów trwały 7 dni, po których zajęcia sportowe w szkołach zyskały zupełnie nową jakość. Parkiet na pewno posłuży jeszcze kilku pokoleniom i zapewni wiele godzin gier zespołowych i gimnastyki.

Wraz z salą gimnastyczną, wyremontowano także inne obiekty należące do szkół. W Wiązowie był to dach, instalacja grzewcza i elektryczna, podłogi oraz wewnętrzne drzwi i okna. Podobną renowację przeprowadzono w Czernicy – tam oprócz instalacji wymieniono oświetlenie, kanalizację deszczową i sanitarną oraz wyremontowano łazienki i brodzik przy basenie.  

fot. archiwum 5Parkiet