Skontaktuj się z nami: 

Infolinia +48 76 723 91 50

  
 
 

Schowek (0)

 
 

Referencje

 
 
 

Pałac w Jędrzychowicach

Montaż posadzki drewnianej w XIX- wiecznym Pałacu

  • Rodzaj budynku: Budynek użyteczności publicznej
  • Rodzaj okładziny: Układanie posadzek drewnianych
  • Marka: UZIN, Pallmann, WOLFF
  • Kraj: Polska

Zespół Pałacowy  wzniesiony około 1846 r. Do II Wojny Światowej należał do Paula Yorka von Wartenburg. Murowany, wysoko podpiwniczony, dwukondygnacyjny o kształcie zbliżonym do kwadratu. Dach czterospadowy z wietrznikami kryty dachówką. 

 

Pałac von Wartenburgów w Jędrzychowicach

Zespół pałacowy wzniesiony około 1846 r. Do II Wojny Światowej należał do Paula Yorka von Wartenburg. Murowany, wysoko podpiwniczony, dwukondygnacyjny o kształcie zbliżonym do kwadratu. Dach czterospadowy z wietrznikami kryty dachówką.
Pałac w Jędrzychowicach jeszcze do niedawna był ruiną. Dzięki staraniom okolicznych mieszkańców i miłośników zabytków, obiekt przeszedł gruntowny remont.

Usuwanie subitu, szlifowanie, klamrowanie pęknięć

Firma Alflor ze Środy Śląskiej reprezentowana przez Wiktora Janusz została wytypowana do montażu podłogi w XIX wiecznym Pałacyku k. Wrocławia. Obiekt remontowano pod nadzorem Wrocławskiego Konserwatora Zabytków.Obecne przeznaczenie obiektu to Dom Weselny. 
Ze względu na krótki termin zakończenia budowy-zakontraktowane przyjęcie weselne, zastosowano materiały o krótkim czasie schnięcia.

Po usunięciu starego parkietu na spękanym i nierównym podłożu pozostały resztki subitu. Po przeszlifowaniu podłoża za pomocą maszyny jednotarczowej Wolff  Tango z tarczą ze spiekami usunięto luźne części subitu.
Po dokładnym odkurzeniu podłoża klamrowano pęknięcia jastrychu za pomocą żywicy dwuskładnikowej UZIN KR 416 oraz łączników falowych,  instalowanych poprzecznie co 20-30cm. Całość uzupełniono piaskiem kwarcowym o frakcji 0,3 do 0,8mm, celem uzyskania większej gęstości produktu oraz przyczepności pod masę szpachlową.

Przygotowanie podłoża pod parkiet

Po całkowitym wyschnięciu  żywicy naprawczej UZIN KR 416, tj. ok 45min.-1h,  całą powierzchnie zagruntowano dwuskładnikowym specjalistycznym  środkiem UZIN PE 630 przy użyciu metalowej szpachli.  Zużycie produktu wyniosło ok.0,6g/m2. Podłoże po zastosowaniu gruntu UZIN PE 630 jest jednolite, spójne i elastyczne, a powierzchnia jest "chropowata", co stanowi idealne podłoże pod masę szpachlową.

"Zastosowałem samopoziomującą masę szpachlową UZIN NC 174 w grubości ok. 5 mm, co pozwoliło mi  uzyskać idealnie gładkie, twarde i równe podłoże pod parkiet- relacjonuje Pan Wiktor Janusz- właściciel firmy Allfloor- a następnie tak przygotowane podłoże pozostawiłem na weekend do wyschnięcia."

Wytrzymałość masy na zrywanie

W celu upewnienia się, że wytrzymałość masy na zrywanie jest odpowiednia, przeprowadzono próbę za pomocą Presometra.
Wynik to 35 Mpa. Całośc dokładnie przeszlifowano za pomocą szlifierki jednotarczowej i papieru o uziarnieniu 60. 

Szlifowanie i montaż parkietu

Niewielki rozmiary parkietu 22x450x70  zadecydowały o wyborze jednoskładnikowego kleju. Na tak przygotowanym podłożu, po sprawdzeniu wilgotności parkietu (9%+-2) przystąpiono do klejenia parkietu za pomocą kleju żywicznego jednoskładnikowego UZIN MK 73.
Wzór w tzw."jodełkę" wybrany przez inwestora pozwolił na klejenie parkietu na ok.90 m2 w jednym kawałku, bez konieczności dylatowania, co nie pogorszyło estetyki pomieszczenia jakim jest sala taneczna. 
Po 14 dniach przystąpiono do cyklinowania. Do tego wybrano szlifierkę Cobra firmy Frank oraz szlifierki Gecko 30 do brzegów/boków tego samego producenta.
W trakcie szlifowania użyto wypełniacza szczelin /fug Palmann Unikitt.
Zakończono  prace przy użyciu szlifierki taśmowej na papierze o granulacji 100. Całą powierzchnię polerowano za pomocą szlifierki jednotarczowej z talerzem szlifierskim MULTI, co pozwoliło na uzyskanie wysokiej jakości powierzchni bez jakichkolwiek rys. Po zakończeniu prac szlifierskich całą salę oblistwowano. 

Olejowanie, pielęgnacja podłogi drewnianej

Ze względu na intensywność użytkowanej powierzchni inwestor zdecydował się na zastosowanie olejowosku. -"Względy jakościowe oraz praktyczne skłoniły nas do zastosowania dwuskładnikowego olejowosku Palmann Magic Oil 2k.- relacjonuje Pan W. Janusz-Olej został nałożony za pomocą blachy parkieciarskiej w dwóch warstwach, a jego nadmiar zebrany za pomocą zielonego pada".
Następnie całość równomiernie przepolerowano przy użyciu białego pada w celu uzyskania jednolitej półsuchej powierzchni. Olej pozostawiono na min 12h do wyschnięcia. Pełne utwardzenie oleju pozwloiło na dokonanie pierwszej konserwacji przy użyciu Magic Oil Care.


"-Efekt był pozytywnym zaskoczeniem dla inwestora. Protokoły odbioru, uwzględniające wszystkie prace oraz pomiary, zostały podpisane. Dwa dni po zakończeniu prac odbyło się chuczne wesele, mam nadzieje że równie udane jak przebieg prac"- W. Janusz, firma Allfloor.

 

Dostarczone produkty:

UZIN KR 416- dwuskładnikowa żywica naprawcza

UZIN MK 73- klej do parkietu

UZIN PE 630- specjalistyczny środek gruntujący

UZIN NC 174- masa szpachlowa pod parkiet

PALLMANN Uni Kitt- spoiwo  do wypełniania szczelin w parkiecie

PALLMANN Magic Oil 2K- olejo-wosk

PALLMANN Magic Oil Care- środek do pielęgnacji podłóg drewnianych

WOLFF TANGO- szlifierka jednotarczowa 

FRANK COBRA-  szlifierka do parkietu